Historia bielizny damskiej i męskiej w pigułce

pexels-photo-234883

Bielizna to część garderoby, która nikomu nie jest obca. Jest noszona zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn prawie na całym świecie. Jaka jest historia bielizny i skąd wzięło się to całe „bieliźniane szaleństwo”?

BRC certyfikat
http://gqcert.com/certyfikat/brc-food-wersja-7
Profesjonalna jednostka certyfikująca.
Świetni audytorzy i konkurencyjne ceny.

Już w Starożytnym Egipcie, kobiety owijały biust specjalnymi opaskami lub materiałami, aby go uwydatnić. Można powiedzieć, że to pierwsze kroki do powstania biustonosza. On sam miał swój początek w sporcie. Początkowo staniki miały służyć kobietom, biorącym udział w olimpiadach sportowych (kiedy już zostały do tego dopuszczone). Miały podtrzymywać biust i go usztywniać, tak, aby Paniom łatwiej było się poruszać. Prototypy biustonoszy powstałe w Starożytnym Egipcie, czy Grecji były kształtem i wyglądem bardzo zbliżone do współczesnych. Pierwsze matki pojawiły się we Włoszech w XV wieku i wyglądały podobnie jak długie kalesony. Zrobione były z jedwabiu lub aksamitu.

Najbardziej znaną częścią bielizny dla Pań były gorsety. Powstały w XVIII wieku. Głównym ośrodkiem ich produkcji była Francja, z czasem również Niemcy. Gorsety może i cieszyły oko, jednak były bardzo niewygodne. Rok 1870 stał się bardzo przełomowy, zaczęły powstawać pierwsze prawdziwe staniki. Kobieca bielizna nabrała kształtu, kolorów, wymysłu. Kobiety zaczęły nosić coraz bardziej ozdobną bieliznę, nie bały się używać tego, co projektanci mają do zaoferowania: pończochy, pierwsze stringi, pięknie wykończone staniki, body itp. Z czasem oprócz praktycznych funkcji, bieliźnie nadano również znaczenie estetyczne. Kobiety coraz bardziej zwracały uwagę nie tylko na to co noszą, ale też jak to wygląda. Walory estetyczne od zawsze grały wysoką cenę. Z biegiem lat nastąpiła również rewolucja, podczas której zaczęły pojawiać się większe dekolty, rozcięcia, bardziej urozmaicone kolory. XX jaki i XXI wiek przyniósł wiele nowości w branży bieliźnianej. Zmiany w kształtach, krojach, materiałach, a także w znaczeniu branży bieliźnianej.

Bielizna męska od zawsze miała mniej wspólnego z modą niż damska. U mężczyzn główną rolę odgrywało przeznaczenie bielizny, a nie sama wartość estetyczna. Z racji, że mężczyźni nie przywiązywali wagi do tego jaką bieliznę noszą, a jedynie do tego, że „jakąś noszą” postęp w tej dziedzinie, jak i ewolucja produktów bieliźnianych dla mężczyzna przechodziła znacznie wolniej i oporniej, niż u kobiet. Historia mody bieliźnianej sięga już czasów prehistorycznych, kiedy mężczyźni nosili przepaski na biodrach. Z biegiem lat, zaczęli przywdziewać dopasowane, przypominające rajstop pludry, które z czasem przekształciły się w wygodne kalesony. Za najbardziej rewolucyjny krok do przodu uznano powstanie męskich slipów w XX wieku. Od tego właśnie momentu zaczęto zbliżać się kształtem i krojem do współczesnej bielizny męskiej. Na podstawie historii o modzie również można się przekonać, jaką drogę ewolucji musiała przejść męska bielizna, zanim stała się praktyczna i estetyczna, jak dziś. W dzisiejszych czasach mężczyźni mają do wyboru tradycyjne slipy, bokserki, a także mniej popularne stringi męskie.